REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA do klasy o profilu ogólnym
została zakończona 2 czerwca 2023
21 czerwca 2023 – w szkole udostępniono listę kandydatów zakwalifikowanych w postępowaniu uzupełniającym.
Do dnia 23 czerwca 2023 do godz. 15:00 należy złożyć w sekretariacie potwierdzenie woli przyjęcia dziecka.
pobierz dokument potwierdzenia woli
Dla kandydatów, chcących dołączyć do naszej szkoły już poza terminem postępowania rekrutacyjnego udostępniamy system zgłoszeń elektronicznych:
ZGŁOSZENIA KANDYDATÓW Z OBWODU SZKOŁY
WNIOSKI O PRZYJĘCIE KANDYDATÓW SPOZA OBWODU SZKOŁY
Klikając w powyższe linki należy wypełnić wniosek online i wygenerować dokument do druku i podpisu. Wniosek wraz z załącznikami zostaje automatycznie zapisany w systemie rekrutacyjnym (dane są zabezpieczone). Dokumenty należy wydrukować, podpisać i zeskanować, a skan podpisanych dokumentów załączyć do systemu w formie załącznika. Oryginały podpisanych dokumentów należy dostarczyć do sekretariatu szkoły.
Po dostarczeniu dokumentów sekretarz szkoły umówi spotkanie rodziców i kandydata z dyrekcją szkoły.
W uzupełniającym postępowaniu rekrutacyjnym do klasy I na rok szkolny 2023/2024 prowadzimy nabór do klasy o profilu ogólnym
Kandydaci zamieszkali na terenie obwodu szkoły przyjmowani są z urzędu na podstawie ZGŁOSZENIA
Kandydaci mieszkający poza terenem obwodu szkoły przyjmowani są w miarę wystąpienia wolnych miejsc na podstawie WNIOSKU.
Wnioski i zgłoszenia przyjmujemy w terminie od 26 maja 2023 do 2 czerwca 2023 r.
TERMINY PRZEPROWADZANIA POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO
ORAZ POSTĘPOWANIA UZUPEŁNIAJĄCEGO
DO PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 52 W POZNANIU
NA ROK SZKOLNY 2023/2024
Lp. | Rodzaj czynności | Termin w postępowaniu rekrutacyjnym | Termin w postępowaniu uzupełniającym |
1. | Złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym | 27 marca–7 kwietnia 2023 r. | 26 maja–2 czerwca 2023 r. |
2. | Przeprowadzenie prób sprawności fizycznej, o których mowa w art. 137 ust. 1 pkt 3 ustawy Prawo oświatowe, (dla kandydatów do klasy sportowej o profilu szachowym) | 13 kwietnia 2023 r. | 8 czerwca 2023 r. |
3. | Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów, którzy uzyskali pozytywne wyniki prób sprawności fizycznej, o których mowa w art. 137 ust. 1 pkt 3 ustawy Prawo oświatowe | 17 kwietnia 2023 r. godzina 12.00 | 12 czerwca 2023 r. godzina 12.00 |
4 | Spotkania kandydatów z nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej i psychologiem w formie w warsztatów diagnostycznych trwających około 1,5 godziny (sytuacje zadaniowe i zabawy grupowe w kilkuosobowych grupach) Liczba terminów spotkań rekrutacyjnych uzależniona jest od liczby kandydatów. | 18-22 kwietnia 2023 r. | 14-17 czerwca 2023 r |
5 | Spotkanie rodziców (opiekunów prawnych) dzieci z Dyrektorem lub upoważnioną przez niego osobą, odbywające się w indywidualnie ustalonym terminie. | 24-28 kwietnia 2023 r. | 20 czerwca 2023 r |
6. | Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych | 4 maja 2023 r. godzina 12.00 | 21 czerwca 2023 r. godzina 12.00 |
7. | Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia | 4 – 10 maja 2023 r. | 21–23 czerwca 2023 r. |
8. | Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych | 12 maja 2023 r. godzina 12.00 | 31 sierpnia 2023 r. godzina 12.00 |
REGULAMIN POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO
DO PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 52 W POZNANIU
NA ROK SZKOLNY 2023/2024
A. Zasady przyjęć do klas I w szkole podstawowej zostały przygotowane w oparciu o zapisy:
B. Informacje ogólne
1. Do klas I przyjmowane są:
1) dzieci 7 letnie (urodzone w roku 2016) – objęte obowiązkiem szkolnym,
2) dzieci 6 letnie (urodzone w roku 2017) – zgodnie z wolą rodziców, jeżeli dziecko korzystało z wychowania przedszkolnego w poprzednim roku szkolnym, w którym ma rozpocząć naukę w szkole albo posiada opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.
2. Do szkoły podstawowej w pierwszej kolejności przyjmowani są kandydaci zamieszkujący na terenie obwodu Publicznej Szkoły Podstawowej nr 52 w Poznaniu, a następnie, w przypadku posiadania wolnych miejsc, na wniosek rodziców, kandydaci zamieszkujący poza obwodem.
3. Szkoła prowadzi nabór do:
1) Klasy pierwszej o profilu ogólnym.
2) Klasy pierwszej o profilu sportowym w dyscyplinie szachy.
4. Rekrutacja na rok szkolnych 2023/2024 prowadzona jest z wykorzystaniem systemu rekrutacyjnego online https://rekrutacja.operator.edu.pl/rejestracja/.
5. Wniosek/zgłoszenie oraz załączniki należy wypełnić za pośrednictwem formularza online, a następnie po wygenerowaniu dokumentów należy je wydrukować i podpisać. Oryginały podpisanych dokumentów należy dostarczyć do sekretariatu szkoły w terminie określonym w terminarzu rekrutacji.
C. Zasady przyjęć
W postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2023/2024 ustala się następujące kryteria przyjęć do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 52 w Poznaniu:
I. Klasa o profilu sportowym w dyscyplinie szachy:
1. Wymagania dla kandydata do klasy sportowej (art. 137 ust. 1 ustawy Prawo Oświatowe):
1) Złożenie wniosku o przyjęcie do oddziału sportowego w publicznej szkole podstawowej.
2) Kandydat posiada bardzo dobry stan zdrowia umożliwiający podjęcie nauki w oddziale sportowym potwierdzony orzeczeniem lekarskim wydanym przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
3) We wstępnym etapie rekrutacji zgłoszeni kandydaci zobowiązani są do podjęcia próby sprawności fizycznej.
4) Warunkiem uczestnictwa w próbie jest obecność kandydata w stroju sportowym, w szczególności kandydat musi być wyposażony w zmienne obuwie sportowe gwarantujące bezpieczny udział w zadaniach sportowych. Brak stroju sportowego dyskwalifikuje kandydata z udziału w próbie sprawnościowej, a tym samym z rekrutacji do klasy o profilu sportowym.
5) Uzyskanie pozytywnych wyników prób sprawności fizycznej uprawnia kandydata do dalszego procesu rekrutacji według zasad ogólnych wymienionych w pkt III do klasy o profilu sportowym.
2. Uruchomienie klasy warunkowane jest uzyskaniem pozytywnych wyników prób sprawności fizycznej przez minimum 20 kandydatów. W przypadku nieosiągnięcia wymaganego limitu kandydatów powstanie klasa o profilu ogólnym i rekrutacja do niej odbędzie się według zasad określonych w pkt II.
3. Kandydaci, którzy nie uzyskali pozytywnego wyniku próby sprawnościowej biorą udział w rekrutacji do klasy o profilu ogólnym według zasad ogólnych wymienionych w pkt II.
II. Klasa o profilu ogólnym:
1. Kandydaci do klasy o profilu ogólnym biorą udział w rekrutacji na rok szkolny 2023/2024 według zasad ogólnych wymienionych w pkt III
III. Zasady ogólne:
1. Kandydaci zamieszkali w obwodzie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 52 w Poznaniu
1) Kandydaci zamieszkali w obwodzie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 52 w Poznaniu, którzy ubiegają się o przyjęcie do klasy I – przyjmowani są na podstawie zgłoszenia.
Wymagana dokumentacja: oświadczenie o miejscu zamieszkania kandydata oraz rodziców kandydata.
Oświadczenie o miejscu zamieszkania kandydata i rodziców kandydata składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń (art. 151 ust. 2 i 3 ww. ustawy Prawo oświatowe).
Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać dokumentów potwierdzających adres zamieszkania podany w oświadczeniu, w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego, lub może zwrócić się do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydata o potwierdzenie tych okoliczności (art. 150 ust. 7 ustawy Prawo oświatowe).
2) Rodzice/prawni opiekunowie drukują wypełnione zgłoszenie i po podpisaniu przez oboje rodziców/prawnych opiekunów składają go w sekretariacie szkoły.
3) Na podstawie dostarczonego zgłoszenia i zweryfikowanego przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej adresu zamieszkania kandydata, kandydat zamieszkały w obwodzie szkoły zostaje przyjęty z urzędu do klasy I.
2. Kandydaci spoza obwodu Publicznej Szkoły Podstawowej nr 52 w Poznaniu:
1) Kandydaci, dla których wybrana szkoła nie jest szkołą obwodową, biorą udział w postępowaniu rekrutacyjnym jeżeli szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami po przyjęciu kandydatów z obwodu szkoły.
2) Kandydaci przyjmowani są zgodnie z kryteriami określonymi przez Zarząd Ogólnopolskiego Operatora Oświaty.
3) Rodzice/prawni opiekunowie drukują wypełniony wniosek i po podpisaniu przez oboje rodziców/prawnych opiekunów składają go w sekretariacie szkoły.
4) Do wniosku rodzice/prawni opiekunowie dołączają, określone w uchwale Zarządu Ogólnopolskiego Operatora Oświaty, oświadczenia oraz dokumenty potwierdzające spełnianie kryteriów.
5) Podpisy złożone na wniosku i oświadczeniach są potwierdzeniem zgodności podanych informacji ze stanem faktycznym.
6) Oświadczenia o spełnianiu kryteriów składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. (art. 150 ust. 6 ustawy Prawo oświatowe).
7) Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach, w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego, lub może zwrócić się do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydata o potwierdzenie tych okoliczności. W celu potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniach, wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania kandydata korzysta z informacji, które zna z urzędu, lub może wystąpić do instytucji publicznych o udzielenie informacji o okolicznościach zawartych w oświadczeniach, jeżeli instytucje te posiadają takie informacje. Oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka może być zweryfikowane w drodze wywiadu przeprowadzanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydata (art. 150 ust. 7 i 8 ustawy Prawo oświatowe).
8) ETAP PIERWSZY REKRUTACJI
a) Pierwszy etap rekrutacji uczniów odbędzie się w formie spotkania dzieci z nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej i psychologiem/pedagogiem. Dzieci w grupach 7-8 – osobowych wezmą udział w warsztatach diagnostycznych trwających około 1,5 godziny. Będą to sytuacje zadaniowe i zabawy grupowe, we wspierającej atmosferze.
b) Liczba terminów spotkań rekrutacyjnych uzależniona jest od ilości kandydatów i rodzice/opiekunowie prawni kandydatów zostaną o terminie spotkania poinformowani za pośrednictwem poczty elektronicznej na wskazany we wniosku adres email.
c) Podczas warsztatów obserwowane będą przede wszystkim umiejętności społeczne: umiejętność nawiązywania relacji, gotowość do podejmowania zadań, funkcjonowanie w grupie podczas zabawy.
d) Jeśli dziecko posiada opinię z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, i rodzice/opiekunowie prawni mają życzenie, aby w procesie rekrutacji dziecka zastosować zalecenia zawarte w opinii lub orzeczeniu to powinni przedstawić powyższe dokumenty przed rozpoczęciem spotkania rekrutacyjnego.
e) Kandydat musi być gotowy samodzielnie wejść do sali, w której będą odbywać się warsztaty i wziąć udział w zajęciach. W przypadku odmowy przez kandydata wzięcia udziału w warsztatach jest to równoznaczne z rezygnacją z dalszego udziału w rekrutacji.
f) W przypadku niestawienia się dziecka na spotkaniu rekrutacyjnym Szkoła nie wyznacza jego dodatkowych terminów, a nieobecność jest równoznaczna z rezygnacją z dalszego udziału w rekrutacji.
g) Drugim elementem pierwszego etapu rekrutacji jest spotkanie rodziców/ opiekunów prawnych kandydatów z Dyrektorem lub upoważnioną przez niego osobą, odbywające się w indywidualnie ustalonym terminie. Niestawienie się na spotkanie jest równoznaczne z rezygnacją z dalszego udziału w rekrutacji.
h) Decyzję o uzyskaniu pozytywnej opinii ze spotkania rekrutacyjnego i uwzględnienia kandydata w drugim etapie rekrutacji podejmuje Komisja Rekrutacyjna w składzie: Dyrektor szkoły, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej biorący udział w rekrutacji oraz psycholog/pedagog szkolny.
i) Decyzja podejmowana jest w oparciu o przebieg spotkania rekrutacyjnego z dzieckiem oraz z rodzicami (opiekunami prawnymi), po przeprowadzeniu przez Komisję Rekrutacyjną analizy tych spotkań. Dają one możliwość poznania kandydatów jako jednostek, ale również jako grupy. Komisja Rekrutacyjna ma na uwadze potrzebę budowy optymalnych zespołów w ramach tworzonych klas i w tym celu staramy się wyłonić kandydatów, których stan rozwoju fizycznego, intelektualnego, a przede wszystkim społecznego i emocjonalnego pozwala na optymalne korzystanie z zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Zależy nam, aby decyzja rodzica o zgłoszeniu dziecka do rekrutacji w naszej szkole była świadoma i podjęta na podstawie rzetelnej analizy metod i technik pracy stosowanych w naszej szkole oraz wartości wyznawanych przez szkolną społeczność oraz po zapoznaniu się ze statutem i regulaminami placówki, a także po zapoznaniu się ze sposobem pracy zespołu nauczycieli.
j) W czasie prowadzonej rekrutacji, Szkoła nie udziela informacji zwrotnych dotyczących przebiegu spotkania rekrutacyjnego.
k) W przypadku nieuzyskania pozytywnej opinii po pierwszym etapie rekrutacji kandydat nie bierze udziału w etapie drugim i na liście wyników będzie wskazany jako niezakwalifikowany do przyjęcia do szkoły.
9) ETAP DRUGI REKRUTACJI
Rozstrzygnięciem o zakwalifikowaniu dziecka do przyjęcia do szkoły po drugim etapie jest punktacja przyznana za spełnienie poniższych kryteriów:
a) kandydat w roku szkolnym poprzedzającym rok rozpoczęcia nauki w klasie pierwszej uczęszczał do przedszkola Wesoła Pszczółka – 60 pkt
– wymagana dokumentacja: informacja umieszczona przez rodzica/ rodziców we wniosku o przyjęcie dziecka do szkoły potwierdzona oświadczeniem rodziców/rodzica
b) rodzeństwo kandydata uczęszcza już do Publicznej Szkoły nr 52 lub jest jej absolwentem – 40 pkt
– wymagana dokumentacja: informacja umieszczona przez rodzica/ rodziców we wniosku o przyjęcie dziecka do szkoły potwierdzona oświadczeniem rodzica o uczęszczaniu rodzeństwa do przedszkola Wesoła Pszczółka lub Publicznej Szkoły nr 52.
c) rodzeństwo kandydata uczęszcza już do przedszkola „Wesoła Pszczółka” – 30 pkt
– wymagana dokumentacja: informacja umieszczona przez rodzica/ rodziców we wniosku o przyjęcie dziecka do szkoły potwierdzona oświadczeniem rodziców/rodzica
d) rodzeństwo kandydata równocześnie z kandydatem aplikuje do przedszkola „Wesoła Pszczółka” – 20 pkt
– wymagana dokumentacja: informacja umieszczona przez rodzica/ rodziców we wniosku o przyjęcie dziecka do szkoły potwierdzona oświadczeniem rodziców/rodzica
10) ETAP TRZECI REKRUTACJI
a) Jeżeli drugi etap postępowania rekrutacyjnego, określony w pkt.9) nie da ostatecznego rozstrzygnięcia (kandydaci uzyskali w tym etapie równorzędne wyniki lub po zakończeniu tego etapu i przyjęciu osób, które spełniły choćby jedno z kryteriów z tej grupy, szkoła dysponuje wolnymi miejscami), przeprowadza się kolejny etap postępowania obejmujący łącznie następujące kryteria i liczbę punktów dla każdego kryterium:
b) wielodzietność rodziny kandydata – 15 pkt
– wymagana dokumentacja: informacja umieszczona przez rodzica/ rodziców we wniosku o przyjęcie dziecka do szkoły potwierdzona oświadczeniem rodziców/rodzica oświadczenie o wielodzietności
c) samotne wychowywanie kandydata przez rodzica – 10 pkt
– wymagana dokumentacja: informacja umieszczona przez rodzica/ rodziców we wniosku o przyjęcie dziecka do szkoły potwierdzona oświadczeniem rodziców/rodzica oświadczenie o samotnym wychowywaniu
11) Wniosek rozpatruje komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora szkoły.
12) W przypadku nieprzedłożenia dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów oraz w sytuacji braku potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniu, komisja rekrutacyjna, rozpatrując wniosek, nie uwzględnia danego kryterium.
13) Na podstawie spełnianych przez kandydata kryteriów kwalifikacyjnych komisja rekrutacyjna ustala kolejność przyjęć. Wyniki postępowania rekrutacyjnego podaje się do publicznej wiadomości w formie listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych, zawierającej imiona i nazwiska kandydatów oraz informację o zakwalifikowaniu albo niezakwalifikowaniu kandydata postępowania rekrutacyjnego w formie listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia.
14) Rodzice/prawni opiekunowie kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia, w terminie zgodnym z terminarzem rekrutacji, pisemne potwierdzają wolę zapisu dziecka zakwalifikowanego do szkoły podstawowej, do której kandydat został zakwalifikowany.
15) Brak pisemnego potwierdzenia woli zapisu dziecka jest jednoznaczny z rezygnacją z zapisu do szkoły na rok szkolny 2023/2024
16) Komisja rekrutacyjna:
a) przyjmuje kandydata do szkoły, jeżeli został zakwalifikowany do przyjęcia i rodzice potwierdzili pisemnie wolę zapisu,
b) podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkoły.
17) Rodzice/prawni opiekunowie kandydatów, którzy nie zostali przyjęci mogą:
a) złożyć wniosek do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata w terminie 3 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych,
b) wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 3 dni od dnia otrzymania uzasadnienia,
c) złożyć do sądu administracyjnego skargę na rozstrzygnięcie dyrektora szkoły.
18) Postępowanie rekrutacyjne na rok szkolny 2023/2024 jest prowadzone w terminach określonych w harmonogramie rekrutacji.
19) Rekrutację uzupełniającą przeprowadza się gdy po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami.
20) Kandydaci, którzy w postępowaniu rekrutacyjnym nie zastali zakwalifikowani w pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego, nie biorą udziału w rekrutacji uzupełniającej.
21) Postępowanie rekrutacyjne uzupełniające na rok szkolny 2023/2024 jest prowadzone w terminach określonych w harmonogramie rekrutacji.
3. O przyjęciu dziecka do publicznej szkoły w trakcie roku szkolnego decyduje dyrektor.
W systemie rekrutacji online zostanie wygenerowany wniosek wraz ze wszystkimi załącznikami, które należy wydrukować, podpisać i dostarczyć do sekretariatu szkoły w terminie do 7 kwietnia 2023 r.
Oświadczenie o braku kontaktu z drugim rodzicem – pobierz